понеділок, 29 січня 2024 р.

Перші кіборги. Бій під Крутами

                                                         Хоч виє знов зима поривом лютим,

                                            Та ми дорогу знаєм до мети.

                                                       Героїв Крут!... О, нам їх не забути,

                                                           Дзвенить їх клич – невтомно далі йти!

29 січня - День пам’яті героїв Крут. Молоді захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.  Поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі. На жертовному вогні в ім’я незалежності України згоріли триста молодих життів співаючи слова теперішнього Гімну: «Ще не вмерла Україна». Бій під Крутами став боєм за майбутнє України. Це - символ нескореного духу української нації. Це - пересторога тим, хто дотепер сподівається поставити українців на коліна.                 Напередодні Дня пам’яті Героїв Крут  в Єрківській сільській бібліотеці  для користувачів середнього та старшого шкільного віку відбувся історичний екскурс  «Крути – невгасимий вогонь української волі». Бібліотекар зазначила, що ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Відвідувачі ознайомилась з історико-патріотичною викладкою «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ» та переглянули документальний фільм «Крути – молода кров» з серії «Україна – забута історія». 













І надалі кожен бажаючий може в бібліотеці ознайомитися з матеріалами  періодичних видань, прочитати книги та переглянути документальні фільми, які висвітлюють трагічні події тих років.

Крути  – це героїчна мить на сторінках історії українського державотворення. Попри те, що більш ніж за 100 років не змінився ні ворог, ні його методи війни, ми маємо реальний шанс завершити цю боротьбу. Бо наше суспільство зробило свій вибір на користь вільного демократичного розвитку власної держави. Й готове цей вибір захищати, кожен на своєму фронті – воєнному, волонтерському, історичному, культурному. 
Щира вдячність усім, хто нині виборює нашу Перемогу, право жити у вільній країні на своїй землі. 
Слава Україні! Героям Слава! 



субота, 27 січня 2024 р.

Павло Чубинський – співець національного відродження України

 


Я в світі щиро працював,
Я сіяв те, що Бог послав
Чубинський П.

27 січня 2024 року виповнилося 185 років від дня народження видатного вченого-етнографа, фольклориста, правознавця, журналіста, громадського і просвітницького діяча, поета, автора тексту Державного Гімну України Павла Платоновича Чубинського. Юрист за освітою,він був активним діячем українського національного руху на Правобережній Україні. Він жив і працював у надзвичайно складних умовах переслідування царським урядом української культури і за своє недовге життя встиг зробити стільки, що, за висловом етнографа Федіра Вовка, його заслуг вистачило б і на декількох професіональних учених. Один лише вірш «Ще не вмерла Україна» зробив, його ім’я безсмертнім навіки. Вперше текст вірша Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» опубліковано у львівському журналі «Мета» (1863, № 4). Знаний композитор свого часу, отець Михайло (Вербицький), захоплений віршем Павла Чубинського написав музику до нього.                                                                                              

                                                 
Доля відвела Павлу Платоновичу Чубинському коротке життя. Його життя було сповнене творчою працею і плідними здобутками. Внесок, зроблений Чубинським в народознавство, важко переоцінити. Фольклористичні дослідження Павла Платоновича цікаві сучасним науковцям. Його безмежна відданість українській національній ідеї жива і сьогодні. Віщі слова вірша «Ще не вмерла Україна» стали символом нації. Гордо пливе над світом на крилах музики Михайла Вербицького державний гімн України. 15 січня 1992 року Президія Верховної Ради України ухвалила указ про Державний гімн України, яким затвердила його у музичній редакції Михайла Вербицького, а 6 березня 2003 року Верховна Рада, після дводенного обговорення, затвердила як текст Державного гімну - перший куплет та приспів з віршу Чубинського. З прийняттям цього закону стаття 20 Конституції набула завершеного вигляду, а Національний гімн на музику Вербицького отримав офіційні слова.

До цієї дати в Єрківській сільській бібліотеці презентується історичний портал "Великий державник України". Відвідувачі бібліотеки мають можливість дізнатися про цікаві факти з життя Павла Платоновича Чубинського та історію створення Державного Гімну України. 

Особливі слова Павла Чубинського і неповторна мелодія Михайла Вербицького, написані понад півтора століття тому, пробуджують і нині серця українців. Сьогодні Державний Гімн співає стоячи єдина Україна, яка вкотре виборює свою незалежність.

 

Голокост: біль втрачених поколінь

27 січня увесь світ вшановує пам'ять жертв Голокосту: близько 6 мільйонів євреїв стали жертвами цієї трагедії. В Україні під час "Великої катастрофи" ( Шоа) було розстріляно понад півтора мільйона євреїв. Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру в 1941 році став символом "Голокосту від куль". З метою вшанування пам'яті загиблих жертв Голокосту та задля обізнаності про Голокост в Україні та світі і трагедію Бабиного Яру в Єрківській сільській бібліотеці діє виставка - реквієм " Голокост. Історична правда" на якій представлені довідкові, публіцистичні видання, а також матеріали краєзнавчої тематики. Книги бібліотека отримала від благодійної організації " Благодійний фонд" Меморіальний центр Голокосту " Бабин Яр".



Тож, Єрківська сільська бібліотека пропонує всім бажаючим ознайомитися з матеріалами виставки та вшанувати пам'ять мільйонів безневинно убитих людей різних національностей, більшість з яких були євреї.



понеділок, 22 січня 2024 р.

Вона - наш витвір, наша мрія, соборна, вільна Україна!

 

   

Велична і свята, моя ти Україно,
Лише тобі карать нас і судить.
Нам берегти тебе, Соборну і єдину
І нам твою історію творить!
                                                                 

  22 січня в Україні відзначається величне національне свято – День Соборності України.  У цей день в 1919 році, на Софійській площі в Києві, директорія Української народної республіки урочисто проголосила Акт возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину соборну Українську державу. Це свято має історичне та політичне значення для суверенітету нашої держави.  Важливо сьогодні усвідомити кожному, що на даний час українські Захисники, весь український народ бореться за свою незалежність і популяризація патріотичної літератури об' єднує та згуртовує всіх нас. Цінуючи нашу мову ми підтримуємо нашу Україну, наших Захисників.              З метою відродження паростків духовності, патріотичного виховання, пробудження у своїх користувачів зацікавленості  до поглибленого вивчення iсторiї  та культурних надбань українського народу, виховання поваги та любові до рідного краю, його історичного минулого бібліотекар Єрківської сільської бібліотеки підготувала виставку – присвяту «Соборна мати - Україна одна на всіх, як оберіг» та виставку – вшанування «В усіх тисячоліттях і віках нехай святиться слово – Україна» . 



Матеріали виставок  висвітлюють найважливіші події в історії України – передумови і причини об’єднавчого процесу, тернистий шлях України до соборності, ідеї побудови української, самостійної, соборної Держави. Знайомить з літературою, яка розповідає про славетних синів українського народу, які боролися за об’єднання всіх демократичних сил українства словом і багнетом, намагаючись відродити незалежну, соборну, українську державу. Також представлені книги з історії України, в яких йдеться про споконвічне прагнення українського народу до волі, свободи та незалежності, про тяжку та тривалу боротьбу за національне визволення, утвердження власної державності та єдності.    

    Єрківська сільська бібліотека запрошує на перегляд виставок. Вивчати, пізнавати минуле й сучасне своєї землі й свого народу – це пізнавати себе. Тож, вивчаймо власну історію, створюємо сьогодення  і цінуймо цілість землі рідної і народу!



 

середа, 17 січня 2024 р.

КІБОРГИ. ДОНЕЦЬК. АЕРОПОРТ

 

16 січня, в Україні вшанували День пам'яті захисників Донецького аеропорту та усіх загиблих воїнів. Бої за стратегічний об’єкт точилися з 26 травня 2014 по 22 січня 2015 року. Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою та незламністю українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери утримували оборону будівель летовища, а також контролювали навколишні села. За стійкість і незламність українських захисників назвали "Кіборгами". Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України. «Кіборги» витримали – не витримав бетон!», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Після повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року "Кіборги" знову зі зброєю у руках захищають Батьківщину.                                                                                                          Завітавши до  Єрківської сільської бібліотеки відвідувачі мають змогу переглянути патріотичну викладку « Аеропорт…Пекельна смуга» та  прочитати книги «Кіборги. Незламні: місія – ДАП» , «Кіборги. Хроніки 3-го полку»,  «Кіборги. Початок т.1», «Кіборги. Початок т.2», які бібліотека отримала від української спільноти Кіборги. 






Книги «Кіборги», це серія коміксів, створених на основі спогадів сучасних героїв про оборону летовища. Саме такі книги виховують почуття патріотизму, незламності та вірності. Хай пам'ять про всіх загиблих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. Тільки разом до Перемоги!

 

Ми вистоїмо. Здолаємо катів,
Як маків – цвіт розквітне Україна!
На тих місцях, де йдуть тепер бої,
В земнім поклоні схилиться калина.

 

 

неділя, 7 січня 2024 р.

Не станьте жертвою шахрайства

 

  Незважаючи на широку профілактично – роз’яснювальну роботу та регулярні попередження з боку поліції, громадяни через свою неуважність, необізнаність та довірливість продовжують ставати жертвами шахраїв. Особливо на гачок до шахраїв попадають пенсіонери, адже їх найпростіше обдурити; продати їм  неякісні товари, виманити в них гроші  чи персональні дані.  Для більшої поінформованості  з основними видами шахрайства та способами їх уникнення в Єрківській сільській бібліотеці пройшла бесіда – застереження «Як вберегтися від шахраїв». Бібліотекар ознайомила присутніх з видами шахрайства, як перевірити достовірну інформацію та з правилами поводження, якщо потрапили на гачок шахраїв.

 Присутні  поділилися своїми розповідями про випадки  шахрайства, адже кожному із нас, хоч раз, приходилося з цим зіткнутися.



 Тож, шановні громадяни, будьте пильними, перевіряйте інформацію, не довіряйте незнайомим людям! Та якщо ви чи ваші знайомі все ж таки стали жертвами шахраїв, негайно звертайтеся до поліції. А Єрківська сільська бібліотека запрошує всіх бажаючих ознайомитися з матеріалами інформаційного перегляду                       « Остерігайтеся, шахраїв!».

Різдвяно – новорічний серпантин в Єрківській сільській бібліотеці

Ось і завершилися різдвяно – новорічні свята, які вселяють віру українському народу на найскорішу Перемогу в Україні. Завдяки нашим Захисникам та Захисницям ми мали змогу проводити різдвяні заходи в бібліотеці та популяризувати звичаї та традиції рідного краю. У різдвяно - новорічних традиціях, звичаях, обрядах живе праведна душа українського народу. Народознавча бібліогостина «Хай щедрівка у Вашу хату принесе добра багато!» пройшла в Єрківській сільській бібліотеці. Фольклорний ансамбль «Єрківчанка» завітали до бібліотеки з щедрівками та побажаннями найскорішої Перемоги нашій Україні.




Діти - це наше майбутнє і вони залюбки підтримують українські традиції та популяризують рідну мову. Цікаво та змістовно пройшла новорічна бібліомандрівка  для дітей « Зимові історії – новорічні дива». Бібліотекар розповіла про традиції різдвяно - новорічних свят. Діти залюбки щедрували, колядували та розповідали вірші. А за традицією різдвяних свят, дітки поласували солодкими смаколиками, якими пригостив Супрун Павло Валентинович.








Зима – це найбільш книжкова пора року.  Холодний зимовий вечір найкраще присвятити приємній книзі. Цілий калейдоскоп новорічних книжкових виставок «Зимова круговерть» підготувала бібліотекар для своїзх відвідувачів. На виставках представлена література про звичаї та традиції різдвяно - новорічних свят українського народу, народні обряди, тексти колядок й щедрівок. Давні різдвяні традиції все більше і більше відроджуються сьогодні. Цікава художня література українських письменників та поетів підібрана для користувачів бібліотеки. Тут можна ознайомитись з традиційними рецептами різдвяних та новорічних страв. Хіба ж можна пройти повз таких виставок, не прихопивши із собою для читання хоч одну із представлених книжок?





То ж чекаємо на вас у Єрківській сільській бібліотеці, тут Ви зможете вибрати цікаву літературу та посидіти біля каміна з книгою.


Дякуємо Захисникам та Захисницям за можливість проводити заходи та популяризувати українські традиції.

Бажаєм вам миру,

Бажаєм вам щастя,

У серці – любові,

А в хаті – добра.