вівторок, 27 липня 2021 р.

Марія Михайлівна Романівська – гордість єрківського краю

 

  Мистецтво – це життя, але й життя – це мистецтво. Протягом всього життєвого шляху української письменниці Марії Михайлівни Романівської життя й мистецтво йшли нероздільно.                                                                          

 Народилася Марія Михайлівна 28 липня 1901 р. в с. Єрки Миргородського повіту на Полтавщині, звідти батьки виїхали, коли ій було 4 роки. Батько був священиком, а мати вчителькою. Дитинство до школи пройшло в Кобеляках. Народилася письменниця з кривою ніжкою, діти глузували, а батьки возили по лікарнях. В 4 роки їй зробили невдалу операцію в Кременчуці, а в 12 років в Харкові знову робили операцію, виправили ногу. В 12 років в лікарні і було написано перше оповідання "Операція". Вірші, пісні й казки складала з 5 років. "Полтавский вестник" надрукував два вірші, коли вона була вже в четвертому класі: перший – "Осінь", другий – "Баллада" (російською мовою під псевдонімом "М. Єльская"). Вірш "Баллада" був проти імперіалістичну війну, а вірш "Осінь" про пророцтво її одиноку старість.                                                                                                      Марія Романівська свою першу освіту отримала в Зіньківській жіночій гімназії в 1918 році, де працювали її мати. Після закінчення цього закладу в 1919 р. Марія Михайлівна працювала у різних новостворених  установах, піаністкою театрального колективу в місцевому Народному домі, вчителькою музичної грамоти в школі, музичним керівником агітбригади червоноармійського полку. У 1921 році М. Романівська переїздить до Харкова і вступає до музичного технікуму, а пізніше навчалася на Вищих музичних курсах. Водночас працювала співробітником в газеті "Вісті", де писала статті про музику, рецензії на концерти та кіно, вірші та оповідання. В 1927 р. Марія Романівську перевели до Києва до новоствореної організації кінематографії, де вона працювала упродовж п'яти років. У 1932 році вона повертається до Харкова і працює редактором Союзу кінохроніки, потім переходить на творчу літературну роботу. В 1934 р. її прийняли до Спілки письменників СРСР. Під час Великої Вітчизняної війни М. М. Романівська була евакуйована до Ленінабада, де працювала в обласній газеті "Стахановець" в Таджикистані. Туркменське видавництво надрукувало у 1943 році її оповідання про узбецьку дівчинку "Подарунок Мамлакат", яке було включено до підручника з читання початкових класів. Після війни повернулася до Харкова і очолила секцію дитячої літератури Харківського відділення Спілки письменників України. Авторка збірок казок, оповідань, фейлетонів: "Мурашина перемога" (1927), "Болотна солов'їха" (1959), "Напровесні" (1927), "Маскарад" (1941), п'єси "Нежить лейтенанта Швайнера", науково-популярного нарису "Вітер" (1946), повістей "Марійка" (1930), "Загнуздані хмари" (1936), "Шахти в небі" (1940), "Високий літ" (1950), "Червоний тюльпан" (1956), "На верхів'ях холоду" (1960), "Рятівне коло" (1969), роману "Любов і мир" (1966). За її сценарієм поставлено перший дитячий фільм "Марійка" (1925).



Останні роки свого життя Марія Михайлівна тяжко хворіла. 21 вересня 1983 року у м. Харкові письменниця померла де і була похована.

Краєзнавча робота – один з пріоритетних напрямків діяльності Єрківської сільської бібліотеки. Щоб більш детальніше познайомити користувачів зі сторінками життя та творчості Марії Михайлівни Романівської в бібліотеці оформлена виставка -  портрет «Її життя – мистецтво»

А в фойє бібліотеки привертає  увагу відвідувачів стенд «Славетні краяни», де також міститься інформація про видатну землячку.

Систематична робота зі збирання і збереження інформації про рідне село та його людей сприяє перетворенню бібліотеки на дієвий краєзнавчий центр громади. Тож, Єрківська сільська бібліотека запрошує всіх бажаючих ознайомитися з творчістю своєї видатної землячки.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.