вівторок, 27 липня 2021 р.

Марія Михайлівна Романівська – гордість єрківського краю

 

  Мистецтво – це життя, але й життя – це мистецтво. Протягом всього життєвого шляху української письменниці Марії Михайлівни Романівської життя й мистецтво йшли нероздільно.                                                                          

 Народилася Марія Михайлівна 28 липня 1901 р. в с. Єрки Миргородського повіту на Полтавщині, звідти батьки виїхали, коли ій було 4 роки. Батько був священиком, а мати вчителькою. Дитинство до школи пройшло в Кобеляках. Народилася письменниця з кривою ніжкою, діти глузували, а батьки возили по лікарнях. В 4 роки їй зробили невдалу операцію в Кременчуці, а в 12 років в Харкові знову робили операцію, виправили ногу. В 12 років в лікарні і було написано перше оповідання "Операція". Вірші, пісні й казки складала з 5 років. "Полтавский вестник" надрукував два вірші, коли вона була вже в четвертому класі: перший – "Осінь", другий – "Баллада" (російською мовою під псевдонімом "М. Єльская"). Вірш "Баллада" був проти імперіалістичну війну, а вірш "Осінь" про пророцтво її одиноку старість.                                                                                                      Марія Романівська свою першу освіту отримала в Зіньківській жіночій гімназії в 1918 році, де працювали її мати. Після закінчення цього закладу в 1919 р. Марія Михайлівна працювала у різних новостворених  установах, піаністкою театрального колективу в місцевому Народному домі, вчителькою музичної грамоти в школі, музичним керівником агітбригади червоноармійського полку. У 1921 році М. Романівська переїздить до Харкова і вступає до музичного технікуму, а пізніше навчалася на Вищих музичних курсах. Водночас працювала співробітником в газеті "Вісті", де писала статті про музику, рецензії на концерти та кіно, вірші та оповідання. В 1927 р. Марія Романівську перевели до Києва до новоствореної організації кінематографії, де вона працювала упродовж п'яти років. У 1932 році вона повертається до Харкова і працює редактором Союзу кінохроніки, потім переходить на творчу літературну роботу. В 1934 р. її прийняли до Спілки письменників СРСР. Під час Великої Вітчизняної війни М. М. Романівська була евакуйована до Ленінабада, де працювала в обласній газеті "Стахановець" в Таджикистані. Туркменське видавництво надрукувало у 1943 році її оповідання про узбецьку дівчинку "Подарунок Мамлакат", яке було включено до підручника з читання початкових класів. Після війни повернулася до Харкова і очолила секцію дитячої літератури Харківського відділення Спілки письменників України. Авторка збірок казок, оповідань, фейлетонів: "Мурашина перемога" (1927), "Болотна солов'їха" (1959), "Напровесні" (1927), "Маскарад" (1941), п'єси "Нежить лейтенанта Швайнера", науково-популярного нарису "Вітер" (1946), повістей "Марійка" (1930), "Загнуздані хмари" (1936), "Шахти в небі" (1940), "Високий літ" (1950), "Червоний тюльпан" (1956), "На верхів'ях холоду" (1960), "Рятівне коло" (1969), роману "Любов і мир" (1966). За її сценарієм поставлено перший дитячий фільм "Марійка" (1925).



Останні роки свого життя Марія Михайлівна тяжко хворіла. 21 вересня 1983 року у м. Харкові письменниця померла де і була похована.

Краєзнавча робота – один з пріоритетних напрямків діяльності Єрківської сільської бібліотеки. Щоб більш детальніше познайомити користувачів зі сторінками життя та творчості Марії Михайлівни Романівської в бібліотеці оформлена виставка -  портрет «Її життя – мистецтво»

А в фойє бібліотеки привертає  увагу відвідувачів стенд «Славетні краяни», де також міститься інформація про видатну землячку.

Систематична робота зі збирання і збереження інформації про рідне село та його людей сприяє перетворенню бібліотеки на дієвий краєзнавчий центр громади. Тож, Єрківська сільська бібліотека запрошує всіх бажаючих ознайомитися з творчістю своєї видатної землячки.

пʼятниця, 23 липня 2021 р.

Єрківська бібліотека – криниця краєзнавства

Краєзнавча діяльність – одна із пріоритетних сфер роботи Єрківської сільської бібліотеки – відділу Публічної бібліотеки ім. Д. Гурамішвілі Миргородської міської ради. Вона направлена на сприяння соціальному та культурному розвитку громади, вихованню патріотизму, національної свідомості, поваги до історії, традицій Миргородщини, поширенню поглиблених знань про неї, охороні та використанню природних багатств, виявленню та популяризації місцевого досвіду. Саме краєзнавство покликане зародити почуття гідності та любові до Батьківщини. Робота Єрківської бібліотеки спрямована на те, щоб допомогти своїм користувачам пізнати досконаліше свій край, зберегти духовні і культурні надбання свого села, своїх земляків і передати їх у спадок юним поколінням.                      

 Одним із аспектів краєзнавчої роботи У Єрківській бібліотеці є формування і достатньо різноманітне використання фонду краєзнавчої літератури. Він включає в себе книги, статті про область в цілому та про Миргородський район, інші краєзнавчі матеріали, в яких висвітлюється економічний стан краю, історичні і культурні особливості району, міста, екологічні проблеми, а також твори місцевих письменників, поетів, публікації про видатних людей краю та ін. За допомогою книжкових виставок бібліотекар якнайповніше розкриває книжковий фонд бібліотеки , привертає увагу читачів до новинок краєзнавчої літератури, до важливих дат в житті села. Користувачі, що завітали до бібліотеки, переглядають краєзнавчий куточок «Гріє душу село моє рідне», з задоволенням знайомляться з історією свого села в розілі:  «Мій рідний край – земля моїх батьків», знайомляться з видатними людьми краю  в розділі: «Славетні краяни», 

  з великою цікавістю розглядають світлини, що розміщені на стенді «Культурне життя Єрок».

  На основі зібраних краєзнавчих джерел у бібліотеці оформлено папки газетно-журнальних статей, а саме: «Історія Єрок», «Єрківчанка», «Видатні діячі Миргородщини»,   «Твої таланти, мої рідні Єрки», «Зубковський – наш славетний краянин» та ін.


Книжкова краєзнавча виставка «Я до тебе мій краю, моя Батьківщино, незрадливу любов крізь життя пронесу»  привертає  увагу користувачів до новинок краєзнавчої літератури, до важливих дат в житті області. Один з розділів  «Дивокрай – Миргородщина» знайомить з літературою про рідний Миргородський край, з його історією та сьогоденням, а ось розділ «Чарівний світ природи – краса і гордість нашого краю» доповнений фотосвітлинами робіт наших користувачів про самі красиві місця нашого села. У фойє бібліотеки оформлена  виставка - експозиція «У цім краю, де серця рідна пристань», на якій представлені видання, що висвітлюють історичний шлях Миргородщини, етнографію, її природу, екологічні проблеми, дані про розвиток економіки і культури, суспільно-політичне життя, новинки художньої літератури. Доповнюють виставку портрети, фотоальбоми, літописи краю, а також предмети народної творчості, побуту, вишиті українські рушники, гончарні вироби та інш.

Персональні виставки присвячуються як уроженцям краю, так і видатним діячам, життя яких було пов’язане з Миргородщиною та Єрками. Серед них слід назвати: « Іван Андрійович Зубковський – лікар, генерал, людина», «ЇЇ життя – мистецтво», присвячену українськвй письменниці Марії Романівській, яка народилася 15(28) липня 1901 р. в с. Єрках Миргородського повіту Полтавської губернії у сім’ї священика і вчительки. Зацікавила користувачів і виставка  - вернісаж фоторобіт  Ганни Юхимівни Рибалко, жительки нашого села.



 


 



Поезія – це музика душі. Вона входить в наше життя з дитинства і залишається з нами до кінця. Кожний знаходить в ній щось своє, близьке і зрозуміле. Мистецтво поетичного слова допомагає формувати і збагачувати внутрішній світ людини, позитивно впливає на її свідомість та підсвідомість, розвиває інтелект, творчі здібності, естетичний смак. Тому, популяризувати поезію авторів наших земляків – це значить формувати і збагачувати внутрішній світ людини, розкрити безмежну силу краєзнавчої  поезiї допомагає  книжкова виставка «Краса поетичного слова наших земляків». Виставка допомогає вивченню всього багатства письменства краю.

А якою популярністю користується виставка – подорож «Стежками рідного краю». В  Єрківській бібліотеці створено і народознавчу світлицю, за допомоги небайдужих мешканців села. Тут зібрані предмети  давнього одягу, побутові речі, ікони, посуд, засоби ткацьких знарядь. Кожний, хто заходить в кімнату, поринає у світ давнього побуту наших предків, усвідомлює, що він – українець, що в нього є своя рідна Батьківщина. Завітавши на гостину до нашої світлиці ви зможете переглянути експозицію з українського одягу, лави, застеленої білим домотканим рядном , виставки вишитих рушників, картин, прялки, великих і малих гребнів, мички, веретена, скрині, дерев'яних ночв, рубеля та різного побутового реманенту. Щиро запрошую відвідати та поповнити народознавчу кімнату, згадати  минуле наших дідів, прадідів, вдихнути запах м’яти, чебрецю, любистку, відпочити душею і одержати задоволення від побаченого.

Отже, Єрківська бібліотека прикладає всіх зусиль, щоб зберегти і примножити історію краю, народу і родоводу; відродити найдорожче: забуте слово, прислів’я чи приказку, мелодію материнської пісні, бабусину колядку чи щедрівку, зберегти вишивки, вироби декоративного мистецтва, звичаї, традиції, обряди та історичні нариси про край. Адже це дає кожній людині можливість краще пізнати себе, свій народ, свою землю; формує уміння свято берегти і передавати із покоління в покоління все те, що створили наші предки; сприяє вихованню патріотичних почуттів до малої Батьківщини.
        Не даремно мовиться, що хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.